31 Ekim 2012 Çarşamba

AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATMA SIRLARI


Pek çoğumuzun ortak derdi gelirimizle giderimizin dengede olmaması sorunudur.  Gelişen teknoloji ve bunun sonucu artan isteklere yetişemediğimiz gibi çoğunlukla aylık gelirimizin çok üstünde harcamalar yapıp sonra borcu borçla kapatarak sıkıntıya düşeriz. Bu durumu yaşamayan çok kişi yoktur. Hayatımızda rahat uyumak sıkıntı çekmemek istiyorsak hiçbir şey almayalım dişimizi sıkalım demiyorum elbette ancak ayağımızı yorganımıza göre de uzatmamız gerektiği de bir gerçektir. Peki bunu nasıl yapacağız derseniz işte size birkaç ip ucu;
1-      Dünyadaki pek çok insan özellikle mutsuz anlarında ya da canı sıkıldığında alışverişe çıkar bu şekilde kafasını dağıtacağını düşünür, ama dağıttı tek şey gereksiz yere savurduğu paralarıdır. Bunu neden söylüyorum derseniz kafamız karışıkken çıkılan alışverişlerde çoğu zaman aslında hiç kullanmayacağımız belki paketinden bile çıkarmayacağımız şeyler alırız çünkü orda farkında olmadan elimize geleni almışızdır. Bu gibi durumlar bütçemizde bizi daha çok üzecek açılmalara sebep olur. Belki de eve geldiğimizde ben bunu neden aldım deriz. İşte bunları söylememek için özellikle mutsuz, canımız sıkkınken, kafamız karışıkken yada kendimizi yalnız hissettiğimizde bir umut olarak alışverişe koşmamalıyız.  Bunun yerine ya bir arkadaşımıza sohbete gitmeliyiz yada kendimize yeni hobiler edinmeliyiz. Hobiler hayatımızı renklendirir, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

2-      Bir mağazaya ya da bir alışveriş marketine girdiğimizde satın almak niyetiyle elimize aldığımız bir ürün olduğunda kendimize şu soruları yöneltmeliyiz. Bunu gerçekten istiyor muyum, hayatımı gerçekten kolaylaştıracak mı, ne sıklıkla kullanacağım, buna gerçekten ihtiyacım var mı ve son olarak bunu alırsam bütçemi nasıl etkiler? Bu soruları sormadan gerçekten alıp almama konusunda karar vermemeliyiz. Ayrıca ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz bir ürünü almadan önce bu ürün hakkında araştırmalar yapmakta fayda var internet bu konuda çok faydalı bir kaynak, pek çok insan aldığı bir ürünün yorumunu internette paylaştığı için ürünün kullanımı, kalitesi, kullanışlılığı gibi pek çok sorumuzun cevabını bulabiliriz. Bu nedenle iyice araştırmadan ve yukarıdaki sorulara yanıt vermeden acele karar vermememiz hem bütçemiz hem de ruh sağlığımız için son derece önemlidir.

3-      Ayağımızı yorganımıza göre uzatmanın sırrı bazen yanımıza gerçekten fikirlerine güvendiğimiz, bizi iyi tanıyan, ihtiyaçlarımızı ve zevklerimizi bilen aklı başında birilerini almamızdır. Bu durumun bize artıları şunlar olacaktır: bazen satıcılar bir ürünü satabilmek adına bizim için uygun olmayan ürünleri bile almamız konusunda öyle teşvikkar oluyorlar ki o an aklımız durabiliyor, bu gibi durumlarda bize yakışmayan zevkimize uymayan ya da gerçekten ihtiyacımız olmayan sonrasında pişman olacağımız ürünleri almamamız konusunda bizlere firen yaptırabilirler. Tercihlerimiz konusunda bizlere önerilerde bulunabilirler, gözümüzden kaçanı bizlere gösterebilirler. O nedenle alışverişe çıkarken yanımızda yukarıda saydığım özelliklere sahip birileri mutlaka olmalı.

4-      Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamalıyız, böylelikle herhangi bir ihtiyacımızı unutmadığımız gibi ihtiyacımız olmaya ya da evimizde bulunan malzemeleri fazladan alıp hem paradan hem de evde nereye koyacağım derdinden kurtuluruz. Ayrıca unuttuğumuz malzemeler için tekrar alışverişe çıkmayarak zamandan da tasarruf sağlarız.  

Yukarıda saydığım hususlara dikkat ettiğimizde yani harcamalarımız kontrol altında tuttuğumuz taktirde bütçemizi aşan gereksiz harcamaların önüne geçerek hem cebimizi hem de cebimizde açılan deliğin neden olabileceği sıkıntılardan ruh sağlığımızı koruyabiliriz. 

Faydalı olması dileğiyle.

Fatma KOÇ ULUSOY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder